Po wyborach będą wycinać… ponad sto drzew w Parku Cegielnia. Tak chce prezydent Waldemar Socha

Prawdziwa rzeź czeka drzewa w żorskim Parku Cegielnia. Pod topór ma pójść od 103 do 124 drzew. Mają ustąpić miejsca potężnej tężni solankowej o promieniu 20 metrów i wysokości 7 metrów. Trawniki też będą zlikwidowane. Ponad 2 tys. m. kw. zieleni w Parku będzie zalanych betonem lub wybrukowanych kostką. Właśnie prezydent Żor Waldemar Socha ogłosił przetarg na wycinkę drzew i budowę tężni.

Żorska jesień jest piękna tego roku. W Parku Cegielnia wygląda szczególnie pięknie. To za sprawą alejek drzew zasadzonych tam przed 25 laty. Tej jesieni można je podziwiać po raz ostatni.

Za rok tej pięknej alejki z drzewami już nie będzie w Parku Cegielnia! Na życzenie prezydenta Waldemara Sochy ponad sto drzew w tym największym miejskim parku będzie wyciętych!

Prezydent Żor jest uparty i po raz piąty ogłosił przetarg na budowę tężni w Parku Cegielnia. Cztery poprzednie zakończyły się fiaskiem: albo nikt się nie zgłosił, albo zażądał blisko 6 mln zł za budowę. Tymczasem władze miasta chcą wydać tylko 4 mln zł.

Stowarzyszenie Grupa Działamy przyjrzało się dokładnie projektowi budowlanemu nowej tężni. Okazuje się, że władze miasta nadal chcą wycinać drzewa i krzewy. Rok temu po raz pierwszy protestowaliśmy przeciwko wycince 125 drzew w miejskim parku. Po nieudanych przetargach władze Żor postanowiły trochę zmienić projekt. Jednak nadal zamierzają wyciąć mnóstwo drzew. Ile dokładnie? Tego boją się napisać wprost w projekcie budowlanym. W części opisowej brak jest podania dokładnej liczby. W części rysunkowej naliczyliśmy aż 124 drzewa zaznaczone do wycięcia!

Te punkty z czerwonym krzyżykiem w nieregularnym kole to właśnie drzewa do wycinki.

W przedmiarze robót załączonym do specyfikacji przetargu na budowę tężni władze miasta podały, że do karczowania są przeznaczone łącznie 103 drzewa. Nasadzeń nowych przewidziano tylko 10, czyli mniej niż 10% wyciętego drzewostanu.

Przejrzeliśmy jeszcze jeden dokument: Tabela inwentaryzacji i wycinek. W nim wymienionych jest aż 137 drzew przeznaczonych do wycinki.

Całość dokumentacji jest dostępna w BIP-ie Gminy Miejskiej Żory w dziale Przetargi.

Jak nie liczyć od 103 do 124 drzew w Parku Cegielnia władze miasta zamierzają wyciąć! To jest chyba rekord Polski w wielkości wycinki drzew pod inwestycję!

To jeszcze nie koniec. Sprawdziliśmy co stanie się z zielenią w miejscu powstania tężni. Będzie w połowie zlikwidowana i zalana betonem!

Projekt budowlany przewiduje, że na ponad 2 tys. m. kw. obecnych terenów zielonych w parku położona będzie kostka brukowa lub wylany beton! To nie żart. Zamiast trawników w Parku Cegielnia prezydent Żor, Waldemar Socha chce mieć brukowane chodniki! Tężnia będzie stała z kolei na zbrojonej żelbetonowej płycie grubości 1,5 metra. Mając owalny kształt po wejściu do swoistego amfiteatru będziemy otoczeni betonem, granitowymi płytami i drewnianą konstrukcją. I to wszystko w zielonych płucach Żor, jak nazywa Park Cegielnia część mieszkańców!

Nie jesteśmy przeciwnikami powstania tężni w Żorach. Należy się jednak poważnie zastanowić:

  • Czy pod wybudowanie tężni należy wycinak ok. 124 drzew?
  • Czy do tężni w Parku Cegielnia mają prowadzić betonowo-brukowane alejki?
  • Czy nie ma w mieście lepszych lokalizacji dla tężni?
  • Dlaczego drzewa mają ustępować miejsca konstrukcji posadowionej na zbrojonej, żelbetonowej płycie?
  • Czy stać nas na wycinanie ponad setki drzew dających życiodajny tlen?

W grudniu zeszłego roku proponowaliśmy wstrzymać budowę tężni w tym roku, a uwolnione pieniądze przeznaczyć na zakup oczyszczaczy powietrza dla żorskich dzieci przebywających w żłobkach i przedszkolach oraz świetlicach szkolnych. Niestety, podczas obrad Komisji Rozwoju Miasta i Budżetu prezydent Żor nie był w stanie przyjąć do wiadomości, że zdrowie najmłodszych Żorzanek i Żorzan jest ważniejsze od pięknej konstrukcji. Nie był w stanie pojąć, że drzewa dając tlen i zabierając dwutlenek węgla z powietrza mają większy i lepszy wpływ na zdrowie mieszkańców niż tężnia.

Nadal Grupa Działamy będzie protestować przeciwko wycince, aż tak wielkiej liczby drzew w miejskim parku. Jeszcze w tym tygodniu przygotujemy treść petycji do prezydenta i Rady Miasta o powstrzymanie wycinki i już teraz prosimy o podpisanie petycji. Jeśli macie uwagi i propozycje do jego treści do piszcie do nas.

Złożymy także po wyborach do nowo wybranej Rady Miasta skargę na działania prezydenta Sochy odnośnie forsowania wycinki tak wielkiej liczby drzew w Parku Cegielnia. Będziemy robili wszystko, by uratować jak najwięcej drzew. DziałaMY! Prosimy Was już teraz o wsparcie naszych działań i pomoc!

Jeszcze raz popatrzmy na drzewa skazane przez prezydenta Waldemara Sochę pod topór:

2 thoughts on “Po wyborach będą wycinać… ponad sto drzew w Parku Cegielnia. Tak chce prezydent Waldemar Socha

  1. Z pewnością wielu się narażę za to co piszę, ale na temat tego artykułu Pana Kosa, mam bardzo ambiwalentne zdanie. Z jednej strony szkoda drzew, i to nostalgiczne zdanie działające na emocje: „Jeszcze raz popatrzmy na drzewa skazane przez prezydenta Waldemara Sochę pod topór”. Z drugiej strony – takie jest moje zdanie – Park Cegielnia jest parkiem rekreacyjnym. Prawdziwym parkiem dla mnie jest Park Piaskownia – chciałbym aby był bardziej dostępny. Oraz parki w Baranowicach i Park Bażanciarnia w Rogoźnej. Tam są piękne starodrzewy i gdyby tam ktoś chciał drzewa wycinać, to lepiej by mu ręka uschła. Chciałbym aby w Parku Cegielnia powstała tężnia z prawdziwego zdarzenia.

    1. Jak napisałem w artykule, stowarzyszenie Grupa Działamy nie jest przeciwko budowie tężni. Można pogodzić budowę tężni z pozostawieniem drzew w Parku Cegielnia. Po drugie: należy dość dobrze się przyjrzeć projektowanej tężni, bowiem mamy poważne zastrzeżenia co do jej funkcjonalności. Z projektu budowlanego wynika, iż obieg solanki ma być zamknięty. Tymczasem zdrowotne działanie tężni polega na zmianie solanki w tzw. aerozol solankowy. Oznacza to, iż solanki w obiegu powinno szybko ubywać, by mogli się aerozolem solankowym inhalować mieszkańcy Żor. Tymczasem takiego ubytku w obiegu projektanci nie przewidzieli! To oznacza, że nie będzie powstawał aerozol solankowy i tężnia nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia prozdrowotnego. Będzie to placebo za 4 mln zł. Jesteśmy za tym, by zarówno drzewa, jak i prawdziwa tężnia produkująca aerozol solankowy były w Parku Cegielnia. Jesteśmy przeciwko wyborowi 100 drzew albo tężnia. Takiego wyboru w Żorach nie powinno być!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *