Chcesz założyć żłobek lub klub dziecięcy? W Żorach urzędnicy ściągną z Ciebie aż 1 tys. zł za wpis do gminnego rejestru

Prezydent Żor, Waldemar Socha zaproponował radnym uchwalenie najwyższej możliwej opłaty za dokonanie wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych – 1 tys. złotych. Projekt stosownej uchwały poddał konsultacjom z organizacjami społecznymi. Stowarzyszenie Grupa Działamy kategorycznie przeciwstawiła się uchwaleniu tak wysokiej opłaty i zaproponowała ustanowienie jej w wysokości 1 zł. 

Projektem uchwały ustalającej opłatę za wpis do prowadzonego przez gminę rejestru na poziomie 1 tys. zł już pod koniec sierpnia zajmą się radni. Grupa Działamy także im wyśle swoją negatywną opinię o tak wysokiej opłacie.

Dlaczego prezydent Socha, chce tak wysokiej opłaty za wpis? Nie wyjaśnił tego w uzasadnieniu do projektu uchwały. Jest ono lakoniczne – składa się dokładnie z 2 (słownie: dwóch) zdań! Sama zmiana kwoty wynika ze zmiany odpowiedniej ustawy – teraz zezwala ona gminom na ustalenie wpisowego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych tylko do poziomu 1 000 zł. Rady gmin mają dowolność w określeniu jej wysokości, pod warunkiem, że nie przekroczą 1 tys. zł.

Sprawdziliśmy ile kosztuje wpis do tego rejestru w okolicznych gminach: Knurów – 1 zł, Racibórz – 100 zł, Pawłowice – 200 zł, Orzesze i Kraków – 300 zł, Suszec i Pszczyna – 390 zł, Jastrzębie-Zdrój – 400 zł, Poznań – 693 zł, Katowice – projekt uchwały na 1000 zł. 

Oznacza to, że prezydent Socha proponuje ustalić opłatę na tej samej wysokości co prezydent Katowic. I to jedyne podobieństwo prezydentów i miast.

Uważamy, że wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych nie może kosztować więcej niż wpis do Krajowego Rejestru Sądowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, czy spółek akcyjnych o wielomilionowym kapitale! Wpis do państwowego, ogólnopolskiego KRS to 500 zł. Dlaczego wpis żłobka do żorskiego rejestru ma być dwukrotnie wyższy?!

Opinia stowarzyszenia Grupa Działamy w sprawie projektu uchwały o wysokości wpisu do rejestru:

Projekt uchwały Rady Miasta Żory przedstawiony przez prezydenta Żor do konsultacji:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *